Uczniowie ekonoma kolejny raz gościli w Dahn

Wymiana polsko-niemiecka jest niecodzienną okazją do rozwijania i utrwalania umiejętności językowych. Dla uczestników to wyzwanie, które pozwala nawiązać nowe kontakty oraz uczy współdziałania w grupie i przełamywania stereotypów.
W dniach od 31 maja do 08 czerwca 2019 r. piętnastu uczniów z Ekonoma brało udział w wymianie polsko-niemieckiej ze szkołą z Dahn. Podczas tygodnia nie tylko mieszkaliśmy u niemieckich rodzin, lecz również uczestniczyliśmy w zajęciach i wycieczkach organizowanych przez stronę niemiecką.
Wspólne zajęcia rozpoczęliśmy do zwiedzania szkoły. Naszą grupę przywitał dyrektor placówki dr Thomas Neuberger, następnie uczniowie z gimnazjum w Dahn oprowadzili nas po szkole. Mieliśmy również okazję uczestniczenia w różnych projektach realizowanych przez uczniów tej szkoły. Następnego dnia odbyliśmy wycieczkę do Strasburga. Zwiedziliśmy główną siedzibę Parlamentu Europejskiego oraz zabytkowe śródmieście Strasburga wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
Kolejny dzień naszej wizyty w Niemczech spędziliśmy w niemieckim Trewirze, mieście bogatym w zabytki z czasów rzymskich. W tym niezwykłym miejscu mieliśmy okazję odbyć wraz z naszymi opiekunami z Polski i Niemiec wycieczkę „ścieżkami szklaków architektonicznych”. Widzieliśmy potężną bramę Porta Nigra, bazylikę Konstantyna i cesarskie termy. Historie miasta opisał pan Christian Stalter, opowiadając o cechach stylu romańskiego a dzięki tłumaczeniu pani Katarzyny Dominik polsko-niemiecka grupa mogła aktywnie uczestniczyć w tej niecodziennej lekcji historii, kultury i języka.
Podczas pobytu zaplanowano dla nas także dzień relaksu. W czwartek zorganizowano dla nas wycieczkę do Silz- parku z minizoo. Mieliśmy okazję poznać i zobaczyć zarówno dzikie zwierzęta jak i te hodowlane. Mogliśmy karmić króliki i kozy, co stanowiło świetną zabawę.
W piątek przyszedł czas na pożegnanie. Z wielkim żalem opuszczaliśmy naszych niemieckich przyjaciół. Mieliśmy świadomość, że znajomości zawarte podczas tych kilku dni wymiany na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Przed nami pozostał jeszcze ostatni punkt programu – Ratyzbona (Regensburg). Przewodnikiem po tym pięknym mieście był pan Dyrektor Tomasz Połomski. Zaprowadził nas do katedry św. Piotra, którą mogliśmy zwiedzić. Spacerowaliśmy również po Placu Katedralnym. Następnie przeszliśmy Wieżą Mostową do Kamiennego Mostu nad rzeką Dunaj. Most Kamienny to najsłynniejszy zabytek ratyzbońskiego Starego Miasta, które od 13 lipca 2006 znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Spacerując po Starym Mieście mogliśmy podziwiać bawarskie budownictwo, śliczne małe uliczki z licznymi kawiarenkami i barami.
Wymiana była dla nas nie tylko okazją do rozwijania umiejętności interpersonalnych. Dzięki wspólnym wycieczkom poznawaliśmy kulturę, historię i architekturę Niemiec i Francji. Pamiątką pozostaną wspólne fotografie wykonywane podczas wyjazdów i zajęć integracyjnych.
Opiekunkami i organizatorkami wymiany polsko-niemieckiej były pani Katarzyna Dominik i pan Jacek Maciaś. Projekt był współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie (www.pnwm.org.pl).

Herzliche Grüsse und bis zum nächsten Mal!

[foogallery id=”5022″]