XXVI sesja popularnonaukowa

grafika okolicznościowa

Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu uprzejmie zaprasza na XXVI sesję popularnonaukową pod hasłem „Zobacz w drugim człowieka – każdy jest ważny”,

której celem jest propagowanie wiedzy ekonomicznej oraz wiedzy psychologiczno-pedagogicznej.

Sesja odbędzie się w dniu 14 marca 2024 roku, o godzinie 9.00, w Auli Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu pod patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla.

Sesja popularnonaukowa w naszej szkole organizowana jest cyklicznie od 26 lat i jest skierowana do młodych ludzi oraz kadry pedagogicznej. To ważne wydarzenie na stałe wpisało się w mapę edukacyjno-kulturalną miasta Nowego Sącza. Stanowi ono istotne dla uczniów i środowiska lokalnego dydaktyczne i naukowe przedsięwzięcie.

Szkoły stają coraz częściej przed koniecznością stworzenia niezbędnych warunków edukacyjnych uczniom niepełnosprawnym, których rodzice wybrali taką formę kształcenia.

Kształcenie to, sprowadza się do indywidualnego traktowania w procesie nauczania uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, dla których ze względu na istotne zaburzenia lub dysfunkcje w różnych sferach rozwoju tj. w motoryce, zmysłach, intelekcie, psychice w sposób istotny zakłócają funkcjonowanie psychiczne, fizyczne, społeczne oraz możliwość uczenia się. Dlatego koniecznym stało się specjalistyczne oddziaływanie dydaktyczne, wychowawcze i rewalidacyjne, ukierunkowane na wszechstronny rozwój ucznia.

Sesja jest okazją do wyjaśnienia nurtujących nas problemów dotyczących uczniów z różnymi dysfunkcjami oraz zwrócenie uwagi na objawy, wobec których należy być uważnym.

Uprzejmie zapraszamy do udziału za pośrednictwem Social Mediów WSB-NLU

XXVI Sesja popularnonaukowa dn. 14.03.2024, godz. 9.00
WSB-NLU w Nowym Sączu-Aula- budynek B
Zobacz w drugim człowieka – każdy jest ważny”

Wykład 1. Autyzm
Bożena Fryc – Prezes Fundacji Pomocy Osobom z Autyzmem „Mada”- /30min/

Wykład 2. Autyzm: „Zagubieni w rzeczywistości” – problemy dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu.
dr Monika Madej-Cetnarowska wykładowca Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Prezes Stowarzyszenia rodzin i przyjaciół osób w spektrum autyzmu „Autopozytywni”- /30 min/

Wykład 3. Depresja. Arteterapia i autoterapia przez sztuki plastyczne jako alternatywna forma wsparcia rozwoju młodzieży
dr hab. Iwona Bigos, prof. WSB i ANS – wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu oraz Akademii Nauk Stosowanych /30 min/

PRZERWA KAWOWA /30 min/

Wykład 4. Niepełnosprawność ruchowa: Turystyka osób niepełnosprawnych na przykładzie komisji integracji z niepełnosprawnymi PTTK oddział Beskid w Nowym Sączu
dr Michał Mółka, prodziekan na kierunku prawo w Wyższej Szkole Biznesu National Louis University /30 min/

Wykład 5. Alkoholizm i narkomania wśród młodzieży
Leszek Gieniec – Instruktor Terapii Uzależnień /30 min/

Wykład 6. Integracja niepełnosprawnych pracowników w administracji publicznej w Niemczech na przykładzie Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF). Podstawy prawne i ich realizacja.
dr Michał Runowski, muzykolog, historyk kultury, Przedstawiciel ds. osób niepełnosprawnych
w Federalnym Urzędzie ds. Migracji i Uchodźców 
(BAMF)w Berlinie /30 min/