ZSE zorganizował XXVI sesję popularnonaukową

Podczas sesji

 ZOBACZ W DRUGIM CZŁOWIEKA – KAŻDY JEST WAŻNY

Słowa z pięknej i nastrojowej ballady Stanisława Sojki, stały się mottem XXVI sesji popularnonaukowej,

która odbyła się w dniu 14 marca 2023 r. w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Jest to cykliczna impreza organizowana od kilkudziesięciu lat przez naszą szkołę.

Tegoroczną edycję przygotowywała Komisja Wychowawców, pod kierunkiem p. Anny Kaszuby i p. Alicji Gwiżdż. Jej tematyka skupiała się wokół szeroko pojętej niepełnosprawności, jej aspektów prawnych, rodzajów pomocy oraz sposobów funkcjonowania w społeczeństwie osób z dysfunkcjami.

W dwóch pierwszych wykładach uczestnicy sesji wysłuchali informacji na temat autyzmu i fundacji MADA, skupiającej się na pomocy osobom dotkniętym tym zaburzeniem /Jadwiga KrzeszkowiakFundacja Pomocy Osobom z Autyzmem „Mada”/ oraz dowiedzieli się o konsekwencjach zachowań dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu /Autyzm: „Zagubieni w rzeczywistości” – problemy dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu dr Monika Madej-Cetnarowska – wykładowca Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Prezes Stowarzyszenia rodzin i przyjaciół osób w spektrum autyzmu „Autopozytywni”/. Kolejne wystąpienie miało na celu przybliżenie problemu depresji oraz form wsparcia dla osób zmagających się z tym problemem /Depresja. Arteterapia i autoterapia przez sztuki plastyczne jako alternatywna forma wsparcia rozwoju młodzieżydr hab. Iwona Bugajska-Bigos, prof. ANS/. Następnie zgromadzeni dowiedzieli się o sposobach spędzania wolnego czasu i aktywizowania osób niepełnosprawnych, które mogą korzystać z różnych form turystyki. W naszym mieście taką współpracę koordynuje komisja integracji z niepełnosprawnymi PTTK oddział Beskid w Nowym Sączu /Niepełnosprawność ruchowa: Turystyka osób niepełnosprawnych na przykładzie komisji integracji z niepełnosprawnymi PTTK oddział Beskid w Nowym Sączu – dr Michał Mółka, prodziekan na kierunku prawo w Wyższej Szkole Biznesu National Louis University/.

Na sesji, przygotowanej przez komisję wychowawców nie mogło też zabraknąć problematyki różnorodnych uzależnień wśród młodzieży /Alkoholizm i narkomania wśród młodzieży – Leszek Gieniec – Instruktor Terapii Uzależnień/. Ostatni wykład przybliżył zebranym sposób uzyskiwania orzeczenia o niepełnosprawności w Niemczech oraz korzyści, które wypływają z posiadania takiego dokumentu /Integracja niepełnosprawnych pracowników w administracji publicznej w Niemczech na przykładzie Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF). Podstawy prawne i ich realizacjadr Michał Runowski, muzykolog, historyk kultury, Przedstawiciel ds. osób niepełnosprawnych w Federalnym Urzędzie ds. Migracji i Uchodźców (BAMF)w Berlinie/.

 W tematykę sesji wprowadziła zebranych Magdalena Tabaszewska, uczennica klasy 5en Technikum Ekonomicznego, która wykonała utwór Stanisława Sojki. W przerwie między wykładami zaprezentował się również szkolny zespół muzyczny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Prezydent Miasta Ludomir Handzel. Z kolei patronatem medialnym imprezę objął portal „Sądeczanin”. Na stronie portalu (Sadeczanin.info) dostępna jest również relacja i wywiad z dyrektorem ZSE dr. Tomaszem Połomskim.

sesja-14

Zdjęcie 1 z 19